Новини
Операція «Первоцвіт 2018»  
07.03.2018

  

   З метою організації заходів по охороні ранньоквітучих, ендемічних, реліктових і таких, що знаходяться під загрозою знищення, рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України, та попередження правопорушень у цій галузі Державна екологічна інспекція у Вінницькій області щорічно проводить операцію «Первоцвіт».

   На території нашої області найбільше потерпають від «любителів» первоцвітів підсніжник білосніжний та цибуля ведмежа (черемша), особливо напередодні весняних свят, коли торгівля ними іноді набуває масового характеру.  Це, в свою чергу, тягне за собою катастрофічні наслідки. Знищення рослин заради наживи призводить до того, що в багатьох  місцях, де жили ці рослини, зараз їх не знайти. Саме тому посилення заходів державного нагляду (контролю) щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу, в тому числі занесених до Червоної книги України, у весняно-літній період є одним із основних завдань Інспекції.

   Тож Державна екологічна інспекція у Вінницькій області вкотре нагадує, що за знищення первоцвітів законодавством України передбачено адміністративну відповідальність, вилучення незаконно здобутого та відшкодування винними збитків, завданих природі внаслідок незаконного зривання кожної рослинки.

   Так, статтею 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП)  передбачено покарання для збирачів червонокнижних рослин – від 20 до 30 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян (340-510 гривень) з конфіскацією незаконно добутого. Частиною 2 статті 88-1 КУпАП передбачено накладення штрафу на бажаючих незаконно збагатитися від продажу первоцвітів  - від 100 до 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  (1700 - 3655 гривень) з конфіскацією об’єктів рослинного світу.

   Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1030 від 7 листопада 2011 року «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення або погіршення середовища їх перебування (зростання)» за кожну рослину добутої цибулі ведмежої (черемші), наприклад, порушник повинен сплатити державі збитки у розмірі 31 або 62 гривень. Одним словом, букетик квітів може обійтися сумнівним бізнесменам зовсім недешево.

   Рейдові перевірки попередніх років на території Вінницької області дали змогу держінспекторам виявити місця, де найчастіше фіксувалися випадки незаконної торгівлі первоцвітами. Відтак, ще на початку року, на адресу Вороновицької  селищної ради, на території якої неодноразово затримувалися торгівці червонокнижними рослинами, Інспекцією було направлено лист з проханням вжити необхідних заходів на предмет проведення роз’яснювальної роботи серед населення про недопущення збуту (продажу) на вказаній території об’єктів рослинного світу, в тому числі занесених до Червоної книги України.

   Також однією із складових проведення природоохоронної акції є пропаганда відмови від купівлі первоцвітів, бо ж недарма кажуть, що попит породжує пропозицію. Тож вкотре закликаємо кожного з вас: відмовтесь від купівлі червонокнижних первоцвітів, зробіть свій вклад у боротьбу з їх незаконним продажем та знищенням!