Інспекція закликає не спалювати залишків сухої рослинності та сміття!!!

    Контроль за недопущенням спалювання залишків сухої рослинності - одне із завдань Державної екологічної інспекції у Вінницькій області. З настанням періоду теплої сухої погоди це питання гостро постає щороку. Намагаючись навести порядок на територіях громад, парків, скверів, організацій, власних домоволодінь люди не задумуючись про шкоду навколишньому природному середовищу, а в першу чергу самим собі, прибране сміття просто спалюють.

   Таким чином, під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань. До того ж часто до вогню потрапляє пластикове сміття, що істотно підсилює рівень забруднення повітря і збільшує шкоду для здоров’я. Адже тоді  в продуктах горіння містяться дуже небезпечні речовини – оксиди азоту, сірка, феноли, токсичні вуглеводи, канцерогенні діоксини, які можуть впливати на спадковість, не кажучи про сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів. Відомі випадки отруєння шкідливими речовинами, що виділяються при спалюванні пластикового сміття. Серед них дуже сильна отрута, створена людиною – діоксин, який може накопичуватись в організмі людини, постійно отруюючи та вбиваючи організм.

   Крім випадків спалювання сміття під час прибирання, дуже поширеною є практика підготовки сільськогосподарських угідь до посадки нового врожаю недобросовісними власниками шляхом підпалу стерні та пожнивних решток. А від цього страждають і рослини,  і тварини , і ґрунти.

   До того ж, крім безпосередньої шкоди людському здоров'ю, представникам рослинного та тваринного світу, внаслідок спалювання рослинних залишків створюється пожежна загроза для прилеглих територій, бо ж зазвичай сільськогосподарські угіддя межують із лісосмугами, лісами, або навіть із об’єктами природно-заповідного фонду. Тож при спалюванні стерні можливе пошкодження полезахисних лісових смуг чи виникнення пожеж у лісових масивах, а далі – знищення вогнем усього на своєму шляху: зелених насаджень, мікроорганізмів, комах, тварин. Цьому особливо сприяє суха та вітряна погода.

    З метою недопущення подібних порушень та притягнення винних до відповідальності державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області періодично проводять рейдові перевірки на території міста та області. 

   Нагадуємо, що відповідно до ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП)  випалювання пожнивних решток та сухої рослинності тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від  170 до 340 гривень, а на посадових осіб - від 850 до 1190 гривень.

   Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 680 гривень, на посадових осіб - від  1190 до 1700 гривень.

   За порушення вимог пожежної безпеки в лісах ст. 77 КУпАП передбачено штраф на громадян від  85 до 255 гривень, на посадових осіб – 255-850 гривень. Однак, якщо такі дії призвели до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, то цією ж статтею передбачена відповідальність для громадян від 255 до 850 гривень, на посадових осіб – 595-1020 гривень .